fbpx

Hikayemiz


Şehri Yaşamak İçin

İstanbul Gezginleri bir hayal ürünüdür, bir hayalin ürünüdür…

Yıllar yıllar önce, henüz İstanbul’a yeni gelmiş bir öğrenciyken şehir beni büyüklüğü ile büyülemişti. Keşfedecek çok şey, görecek çok yer vardı. Şanslıydım çünkü ağabeyimle aynı evde yaşıyordum ve tıkandığım yerde ona soruyordum. Aradan zaman geçti, şehri tanımaya başladım. Ne nerede, nereye nasıl gidilir artık sıkıntı yaşamıyordum. Derken şehre babam geldi. Babam akşamları evde bulunan Tarih Vakfı’nın İstanbul Ansiklopedisi’ni karıştırıyor, ertesi gün de ansiklopedide okuduğu yerleri görmeye gidiyordu. Eve döndüğünde de mesela “Ortaköy’deki Büyük Mecidiye Camii’nin arkasındaki çeşmeyi hemşehrimiz Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın yaptırdığını biliyor muydunuz?” diye bize soruyordu. Bilmiyordum. Hem utanıyordum hem de şevke geliyordum. Bir gün ben de İstanbul’u hakkını vererek gezecektim.

Aradan yıllar geçti, okul bitti, çalışmaya başladım ama hala gezmeye başlamamıştım. Sonra bir gün telefonum çaldı. Arayan arkadaşım ağlayarak “Çağrı’yı kaybettik!” diyordu. Üniversite yıllarımın, neredeyse her gününü beraber geçirdiğim arkadaşım bir trafik kazasında vefat etmişti. Daha kaç gün yaşayacağımız belli değildi. O gün en büyük hayalimi ertelememeye karar verdim.

Bir kaç arkadaşı organize ederek, 28 Ekim 2007 Pazar günü ilk gezimizi gerçekleştirdik. Amacım geziye gelen herkesin farklı farklı kitapları karıştırarak bildiklerini diğerleri ile paylaşmasıydı. Sadece be kitap karıştırdığım için paylaşmak bana düştü. Aradan yıllar geçti, yüzlerce gezi yaptık, İstanbul’un ayak basmadık yerini bırakmadık neredeyse ben hala kitap karıştırıyorum, hala bildiklerimi paylaşıyorum… Ama hala, ilk gün olduğu gibi heyecanlıyım, İstanbul beni hala büyüklüğü ile büyülüyor ve hala keşfedecek çok şey, görecek çok yer var.

Niyetimiz sadece İstanbul’da yaşamak değil, İstanbul’da yaşarken İstanbul’u yaşamak…

Sizleri de aramızda görmekten çok mutlu oluruz…

Mehmet Fatih Sertoğlu / İstanbul Gezgini

Bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz: