fbpx
Bahçekapı Hacı Bekir Şekercisi

Bekir Efendi, Kastamonu’nun araç ilçesinden İstanbul’a gelerek Bahçekapı semtinde lokum, akide şekeri gibi şekerleri satabileceği küçük bir dükkan açar. Takvimler 1777 senesini göstermektedir. Dükkanını açtığı yer, inşaatına 1775 senesinde başlanan ve 1780 tarihinde tamamlanan I. Abdülhamit Külliyesi’nin medresesinin alt katında bulunan arastadır. Aslına bakarsanız Bekir Efendi’nin dükkanı medresenin kütüphanesinin altıdır. Külliyenin medresesi günümüzde İstanbul Tiacret Borasısı olarak kullanılmaktadır. Eminim tarih uyuşmazlığı sizin de dikkatinizi çekmiştir. Burada hemen şunu hatırlatmak gerekir ki, külliyeye gelir getirecek arasta, hamam gibi mülkler yani akarat diğer yapılardan önce tamamlanır ve hizmete açılırdı ki masrafların bir kısmı oradan gelecek gelir ile karşılanabilsin. Muhtemelen Bekir Efendi 1777 yılında dükkanını açtığında hemen üst katında medresenin kütüphanesinin inşaatına devam ediliyordu.

Ali Muhiddin Hacı Bekir Bahçekapı dükkanı
Ali Muhiddin Hacı Bekir Bahçekapı dükkanı

Bekir Efendi 1817 yılında hac vazifesini yerine getirmek için kutsal topaklara gider, 1820 senesinde döndüğünde artık Hacı Bekir Efendi olarak anılmaya başlanacaktır. Aynı sene, Hacı Bekir Efendi’nin şekerlerinin ve lokumlarının ünü Saray’a kadar ulaşır. Padişah Sultan II. Mahmud tarafından Hacı Bekir Efendi’ye Nişan-ı Ali Osmani nişanı ve şekercibaşı ünvanı verilir. Sarayın şekerlemeleri de Hacı Bekir Efendi’nin dükkanından alınmaya başlanır.

Hacı Bekir Efendi'nin Preziosi tarafından yapılan resmi
Hacı Bekir Efendi’nin Preziosi tarafından yapılan resmi

Yukarıda gördüğünüz resmi, en azından benim kuşak tarih dersi kitaplarından hatırlayacaktır. Bu resim, Hacı Bekir Efendi’nin Maltalı ressam Amedeo Preziosi tarafından çizilen resmidir ki günümüzde orjinali Louvre Müzesi’nde bulunmaktadır.

Hacı Bekir Sonrası

Hacı Bekir Efendi’nin vefatının ardından, oğlu Mehmed Muhiddin Efendi devralır işleri. Dükkanın adı da artık Muhiddin Hacı Bekir olarak değişmiştir bile. Mehmet Muhiddin Efendi’nin vefatından sonra da Ali Efendi geçer dükkanın başına ve dükkanın adı yeniden değişir ve bugünkü halini: Ali Muhiddin Hacı Bekir.

Hacı Bekir dükkanının içinden eski bir fotoğraf
Hacı Bekir dükkanının içinden eski bir fotoğraf

Günümüzde altıncı neslin iş başında olduğu Ali Muhittin Hacı Bekir, tarihi boyunca yurt içi ve yurt dışında bir çok ödül almış, ülkemizi de başarı ile temsil etmiştir. 1911 senesinde, dördüncü kuşak Ali Muhiddin Bey Mısır Sarayı’nın da şekercibaşısı olarak ilan edilir. O dönemde Kahire ve İskendiri’yede şubeler açılır.

3 Temmuz 1929 Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir reklam
3 Temmuz 1929 Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan bir reklam

Açıldığı ilk günden günümüze kadar tam 243 yıldır (2020 itibari ile) faaliyette olan Ali Muhiddin Hacı Bekir dükkanı ülkemizin en eski özel işletmesi olma özelliğini taşımaktadır. Bu özelliği ile de dünyanın en eski 100 özel işletmesi arasındaki yerini almıştır.

Başkaları ile paylaşmak isterseniz:

Alakalı Yazılar