fbpx

Oğlu Yalçın Göleber’in söylediğine göre 1313, yani 1895 senesinde, o zamanlar Kartal’a bağlı olan Yayalar Köyü’nde doğmuş Kartallı Kazım. Yayalar Köyü her ne kadar bugün aynı isimle Pendik’in mahallesi haline gelmiş olmasa da o zamanlar Kartal sınırları içerisindeymiş. 1 Kasım 1961’de de vefat etmiş ve köyünün mezarlığına defnedilmiş.

Kartallı Kazım
Kartallı Kazım

2012 yılının Ocak ayında, dönemin Kartal Belediye başkanı Altınok Öz’ün girişimleri ile, Kartal’ın Petrol-İş Mahallesi’nde bulunan en önemli caddelerinden birisi olan Kızılay Bulvarı’nın bittiği yerde bulunan eski afet merkezinin yerine açılan geniş meydana, meydan düzenlemesi sonrası heykeltıraş Hüseyin Yüce tarafından yapılan Kartallı Kazım heykeli dikildi.

Kartallı Kazım Heykeli
Kartallı Kazım Heykeli

Kimdir Kartallı Kazım?

Asıl Adı İbrahim’dir mesela… Kartal’da bahçıvanlık yapar. Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’ta şehadeti ile ilgili tam 12 sayfa ayırdığı ve hakkında ‘kahraman direniş önderlerindendi’ dediği Yahya Kaptan’ın ekibine girer Milli Mücadele yıllarında. Kuvayi Milliye için çalışır, çabalar. Yahya Kaptan İbrahim’i bir şekilde Gebze’deki İngiliz Karakolu’na ajan olarak sokar. İngilizler severler İbrahim’i, güvenmeye başlarlar. Aldığı her türlü bilgiyi Yahya Kaptan’a getirir İbrahim. Sadece ajanlık yapmaz. Her türlü işe koşar, yeter ki vatan sağ olsun der. İsmet İnönü ve Halide Edip Adıvar’ın Ankara’ya geçmelerinde yardımcı olan ekip içerisinde de vardır.

Yahya Kaptan
Yahya Kaptan

Kad Adı: Kartallı Kazım

Gel zaman git zaman, İngilizler adına muhbirlik yapan Mansur adındaki bir hain ve bir İngiliz subayı şüphelenirler İbrahim’den. Kendisini sorgulamak ve sonrasında belki de şehit etmek için karakola götürdükleri sırada İbrahim ikisini de öldürür. Niyeti tek kurşunla öldürmektir iki kişiyi de ama başaramaz. İngiliz subayı öldürür ama Mansur yaralı olarak kaçmaya başlar. Yakalar Mansur’u da deniz kıyısında ve oracıkta öldürür haini. İngilizler sorgularlar İbrahim’i. İbrahim renk vermez, salıverirler. Sonrasında İngilizlerle münasebetini keser ve ne olur ne olmaz diyerek, tanınmamak için ismini değiştirir; Kartallı Kazım adını alır. Yeni ismiyle de Milli Mücadele için çalışmaya devam eder…

Kartallı Kazım Heykeli
Kartallı Kazım Heykeli

Milli Mücadele başarı ile sonuçlanınca Kartallı Kazım köyüne ve mesleğine döner… Yine bahçıvanlık yapmaya başlar. Arada demiryollarında da çalışmaktadır, deneyim kazanmıştır Milli Mücadele yıllarında. Soyadı kanunu çıkınca Göleber soyadını alır. 1930’larda bizzat Atatürk ile görüşür. Kendisine İstiklal Madalyası ve Ankara’da, yeni bir iş teklif eder Atatürk… Ancak İbrahim Göleber reddeder bu teklifi. Gerekçesi çok nettir:

Ben sadece görevimi yaptım!

Nazım Hikmetli Günler

Yıllar sonra, 1941 yılında aile içi nedenlerle hapse düşer İbrahim Göleber. Bursa Hapishanesi’ne koyarlar… O sırada Nazım Hikmet de Bursa Hapishanesi’ndedir. Tanış olurlar İbrahim ile. Nazım çok sever İbrahim’i, Hapishanedeyken kendisine dayısının hediye ettiği pahalıca bir kırmızı gömleği de İbrahim’e hediye eder. İbrahim’in bir de yağlı boya portresini yapar üzerinde o kırmızı gömlek olduğu halde, onu da verir İbrahim’e hatıra niyetine…

Nazım Hikmet'in Yaptığı Kartallı Kazım Portresi
Nazım Hikmet’in Yaptığı Kartallı Kazım Portresi

Bu kadar mı? Değil elbet… Memleketimden İnsan Manzaraları’nda Kartallı Kazım’ın ağzından anlatır İbrahim’in hikayesini. Aynı hikayeyi bu sefer de Nazım’ın ağzından dinleriz Kuvayi Milliye Destanı’nda. Onunla ilgili bölüm şöyle biter orada:

“Dövüştü pir aşkına,
yaralandı birkaç kere
ve saire.
Ve kavga bittiği zaman
ne çiftlik sahibi oldu ne apartıman.
Kavgadan önce Kartal’da bahçıvandı,
kavgadan sonra Kartal’da bahçıvan.”

Kuvayi Milliye Destanı, Nazım Hikmet Ran
Kuvayi Milliye Destanı, Nazım Hikmet Ran

Kartallı Kazım’ın Kartal’da heykelinin olduğu meydan da onun ismini taşıyor… Nazım Hikmet’in yaptığı yağlı boya Kartallı Kazım portresi mi? Portre 2013 senesine kadar İbrahim Göleber’in çocuklarının evinin duvarlarını süsler. O sene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na hediye ederler yağlıboya portreyi çocuklar. Portre şu an CHP genel merkezinde, genel başkanın odasının duvarında asılı.

Kartallı Kazım'ın Mezarı
Kartallı Kazım’ın Mezarı
Başkaları ile paylaşmak isterseniz:

Alakalı Yazılar